When a 24.0 g of a metal sample is heated in water at 100.0degreeC, then transfo
ID: 955245 • Letter: W
Question
When a 24.0 g of a metal sample is heated in water at 100.0degreeC, then transformed into 50.0 g sample of liquid water at 25.0 C in a coffee-cup calorimeter, the final temperature of the water/metal was 31.9 0degreeC. The specific heat capacity of the metal is J/g-K. The specific heat of liquid water is, 4.18 J/g-K. Select one a. 1.74 b. 0.885 c. 0.060 d. 2.78 e. 1.34 A 50.0-g sample of liquid water at 25.0 C is mixed with 29.0 g of water at45.0 degreeC. The final temperature of the water is degreeC. The specific heat capacity of liquid water is Remember heat gained = - heat lost Select one: a. 102 b. 32.3 c. 142 d. 35.0 e. 27.6Explanation / Answer
a) heat lost by metal = heat gained by water
Q = mcdT
specific heta of water = 4.186 J/g/oC
t = final temperature = 31.9 oC
mc(t1-t) = mc(t-t2)
24 x c x (100-31.9) = 50 x 4.186 x (31.9-25)
On simplification,
c = 0.885 J/g/oC = 0.885 J/g/K
Therefore,
specific heat of metal = 0.885 J/g/K
b)
heat lost by water at 45oC= heat gained by water at 25oC
Q = mcdT
c = specific heta of water
t = final temperature
mc(t1-t) = mc(t-t2)
29 x c x (45-t) = 50 x c x (t-25)
1305 - 29t = 50t-1250
79t = 2555
t = 32.3 oC
Therefore,
final temperature of the water = 32.3 oC
24 x c x (100-31.9) = 50 x 4.186 x (31.9-25)
On simplification,
c = 0.885 J/g/oC = 0.885 J/g/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.