Element S reacts with O2 to form SO3 according to the reaction 2S+3O2-->2SO3. Ho
ID: 956187 • Letter: E
Question
Element S reacts with O2 to form SO3 according to the reaction 2S+3O2-->2SO3. How many O2 molecules are needed to eat with 5.88g of S? What is the theoretical yield of SO3 produced by the quantities described in the first question? next consider a situation in which all of the S is consumed before all the O2 reacts, or one in which you have excess S because all of the O2 has been used up. for each of the given situations, indicate whether S or O2 is the limiting reactant.
Explanation / Answer
The reaction:
2S+3O2-->2SO3
Question 1.
How many O2 molecules are needed to eat with 5.88g of S?
mol of S --> mass/MW = 5.88/32 = 0.18375 mol of S
ratio is; 2 mol of S = 3 mol of O2
0.18375 mol --> 3/2*0.18375 = 0.275625 mol of O2
1 mol of O" = 6.022*10^23 molecules
0.275625 mol of O2 = --> (0.275625)(6.022*10^23) = 1.6598*10^23 molecules of O2 required
Questoin 2.
What is the theoretical yield of SO3 produced by the quantities described in the first question?
theoretical yield of SO3 -->
ratio is; 2 mol of S = 2 mol of SO3
0.18375 mol --> 2/2*0.18375 = 0.18375 mol of SO3
mass = mol*MW = (0.18375 )(80.066) = 14.71 g of SO3
Question 3.
Next consider a situation in which all of the S is consumed before all the O2 reacts, or one in which you have excess S because all of the O2 has been used up. for each of the given situations, indicate whether S or O2 is the limiting reactant. (IMAGE)
2S+3O2-->2SO3
then..
case I
3 mol of S, 3 mol of O2...
O2 is limiiting the reaction
case II
3 mol of S, 4 mol of O2...
ratio --> 4/3 = 1.33 ;we need 1.5 thereofre
O2 is limiting the reaction
case III
3 mol of S, 5 mol of O2...
5/4 = 1.66; we need only 1.5 so
S is limiting the reaction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.