The experiment calls for preparing one of two salts, either copper(ii) sulfate o
ID: 956490 • Letter: T
Question
The experiment calls for preparing one of two salts, either copper(ii) sulfate or potassium aluminum sulfate. The instructions for the copper(ii) sulfate preparation give a target of between 0.010 and 0.025 moles of the copper(ii) sulfate product. The instructions also specify to use an excess of sulfuric acid but not more than 5 times the amount required by the balanced equation. Calculate the mass in grams of CuO needed to prepare the minimum number of moles of product as noted above. Report this mass of CuO to two significant figures. Do not include units in the answer box.
Explanation / Answer
balanced reaction is CuOH2SO4----> CuSO4+H2O
Sulfuric acid is the excess reactant and amount of CuSO4= 0.010 moles
Moles of CuO required= 0.01 moles
Mass of Cuo Required= molecular weight* moles of CuO= 0.01*79.5=0.795 gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.