18.1 g of water (initially at 20.0 degreeC) is poured onto 270. g of hot, alumin
ID: 957084 • Letter: 1
Question
18.1 g of water (initially at 20.0 degreeC) is poured onto 270. g of hot, aluminum metal (initially at 500.0 degree C). Once all of the water has vaporized (and no heat is lost to the surrounding air), what will be the final temperature of the aluminum? T_mp, al = 660. degreeC C_solid al = 24.2 J/mol degreeC C-m, liquid al= 29.3 J/mol.degee C C_m, liquid water = 75.3 J/mol degreeC, C_m, water vapour= 33.1 J/mol-degreC = 6.02 kJ/mol = 40.67 kj/mol Consider pure substances composed of the following molecules. For each set, put the molecules inExplanation / Answer
We make an energy balance:
Qgained = -Qlost
Aluminum will just cool, while water will vaporize so:
Qlost = mCpdeltaT
Qlost = 270 g * (1mol/27g) * (24.2 J / molºC) * (Tf - 500)ºC
Qgained = m * [CpdeltaT + deltaHvap]
Qgained = [18.1 g * (1 mol / 18g)] * [(75.3 J / molºC * (100 - 20)ºC) + (40670 J/mol)]
Qlost = 242 Tf - 121000
Qgained = 46953.41
Equalizing:
-242 Tf + 121000 = 46953.41
-242 Tf = -74046.59
Tf = 305.9776 ºC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.