Using the average atomic masses given inside the front cover of this book, calcu
ID: 957270 • Letter: U
Question
Using the average atomic masses given inside the front cover of this book, calculate how many moles of each substance the following masses represent
(b) 2.10 mg of gold(III) chloride, AuCl3
Using the average atomic masses given inside the front cover of this book, calculate the mass in grams of each of the following samples.
(b) 4.45 mmol of ammonia, NH3 (1 mmol = 1/1000 mol)
For each of the following unbalanced equations, calculate how many grams of each product would be produced by complete reaction of 12.3 g of the first reactant.
(a) TiBr4(g) + H2(g) Ti(s) + HBr(g)
(b) BaCl2(aq) + AgNO3(aq) AgCl(s) + Ba(NO3)2(aq)
Ti g HBr gExplanation / Answer
b)
No of mol of AuCl3 = 2.1*10^(-3) / 303.3256
= 6.92*10^-6 mol
c) 4.45*10^(-3) mol NH3
NH3 = 4.45*10^(-3)*17 = 0.07565 grams
a) TiBr4(g) + 2H2(g) Ti(s) + 4HBr(g)
No of mol of TiBr4 = 12.3/367.48 = 0.0334mol
mass of Ti = 0.0334*47.867 = 1.6 grams
mass of HBr = 4*0.0334*80.91 = 10.8 grams
(b) BaCl2(aq) + 2AgNO3(aq) 2AgCl(s) + Ba(NO3)2(aq)
No of mol of BaCl2 = 12.3/208.2330 = 0.06 mol
mass of AgCl = 0.06*143.32*2 = 17.2 grams
mass of Ba(NO3)2 = 261.37*0.06 = 15.68 GRAMS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.