This question is for a laboratory experiment titled \"Determination of the Solub
ID: 957439 • Letter: T
Question
This question is for a laboratory experiment titled "Determination of the Solubility Product Constant of Calcium Hydroxide" where a saturated solution of Ca(OH)2 in 0.02523M NaOH was titrated with HCl.
Part 2 Data - Saturated Solution of Ca(OH)2 in 0.02523M NaOH:
Volume of Ca(OH)2/NaOH aliquot: 25.00mL
Concentration of standard HCl: 0.1342M
Indicator Used: Bromothymol Blue
Average volume of HCl to reach end point: 10.26mL
a. Calculate the TOTAL [OH-] in the saturated solution of Ca(OH)2 in sodium hydroxide for the solution assigned (Ca(OH)2 in 0.02523M NaOH).
b. Calculate the [OH-] that comes from the dissolution of Ca(OH)2. The total [OH-] (calculated above) is the sum of the [OH-] from the NaOH and the [OH-] from Ca(OH)2.
c. Calculate the solubility of Ca(OH)2 in the NaOH solution (in mol/L).
d. Calculate the experimental Ksp of Ca(OH)2 for the saturated solution of Ca(OH)2 in NaOH.
Please explain steps/show equations! Thank you.
Explanation / Answer
1) using the formula
M1V1 (HCL) = M2V2 (Ca(OH)2/NaOH)
0.1342M * 10.26mL = M2 * 25.00mL
M2 = 0.1342M * 10.26mL / 25.00mL = 0.05508 M
molarity of Ca(OH)2/NaOH aliquot = 0.05508 M
hence the concentration the TOTAL [OH-] in the saturated solution of Ca(OH)2 in sodium hydroxide for the solution assigned (Ca(OH)2 in 0.02523M NaOH).= 0.05508 M
2) AS the concentration of total [OH]- = [OH-] from the NaOH + [OH-] from Ca(OH)2.
[OH-] from Ca(OH)2. = concentration of total [OH-] - [OH-] from the NaOH
= 0.05508 M - 0.02523M = 0.02885 M
[OH-] from Ca(OH)2. =
0.02885 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.