1.) An iceberg initially at 273 K is stopped in its motion by a small island. Du
ID: 957891 • Letter: 1
Question
1.) An iceberg initially at 273 K is stopped in its motion by a small island. During the first few seconds of contact, 20 kJ of energy is transferred thermally from the island to the iceberg without the temperature of either object changing significantly. If the island temperature before the collision is 300 K, what is the change in entropy of the iceberg-island system as a result of the energy transfer?
2. ) An ideal gas is held at 70 K in a cylinder fitted with a movable piston. When a 2.5-kg cube is placed on the piston, the piston slides down a distance of 200 mm. What is the entropy change in the environment that results from the change in the gas volume?
'Please show work.
Explanation / Answer
Entropy change of iceberg= 20/273 Kj/K.=0.07326 KJ/k
Entropy change of island= -20/300= -0.06667 Kj/K
Entropy change of iceberg and island= 0.073-0.0667=0.006593 KjK
2. Potential energy= mgh= 2.5*9.8*200/1000 =4.9 Joules
Entropy change= energy change/ 70= 4.9/70 =0.07 J/K
Entropy chnage 0f environment= -0.07 J/K
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.