Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calkulate the approximate volume of O.IM NaOHhe volume of the vinegar sample nee

ID: 958451 • Letter: C

Question

Calkulate the approximate volume of O.IM NaOHhe volume of the vinegar sample needed for the analyses (Part A.1) the approxin, 0.025 L =0.0025 mo! Na01t 0.0025 4 (0.05 o. 15y acet acad 3.0g 3.0m Brand of vinegar or unknown no. C. Trial 1 Trial 2 Trial 1 1. Mass of flask (g) 2 Mass of fask + vinegar () L1L.513 3.Mass ofvinegar (g) B Analysis of Vinegar Sample 1. Buret reading of NaOH, initial (mL) 2 Buret reading of NaOH, final (mL) 3.Volume of NaOH used (nL) 1L5 4. Molar concentration of NaOH (mon) s. Moles of NaOH added (mol) 2.003 6 Moles of CH,COOH in vinegar (mol)- t vinegar (e)513 102.119 as.o3 038 83 4103 2.401 2.152.841 2.1112 Sample yae 0.000 13.2 u.o - 54.I ls.2 3.2 | 25.5 s.S 15.20 0.113 0.113 | 015 nol) 1.3010 130 1302.05- CH,COOH in vinegar (mol)l.3x10-3 2.okx10-3 0.121 Hat, 2.0303 .15xlo-3 2.03x10-311-15xn? 0:122 t.29 0.0S | 7. Mss of CH,COOH in vinegar (e) 0. & Percent by mass ofCH,COOH in vinegar (%) 2.611 3: sun verage percent by mass of CH,COOH in vinegar (%) Calculations ons for Trial 1 of the first vinegar sample on next page. Exper

Explanation / Answer

Trail-1:

3. Mass of vinegar = 102.119 g - 99.262 g = 2.857 g

B.3: Volume of NaOH used = final buret reading - initial buret reading = 18.20 mL - 0.000 mL = 18.20 mL

4: molar concentration of NaOH, M = 0.113 M

5: Moles of NaOH = M x V(L) = 0.113 mol/L x 18.20 mL x (1 L / 1000 mL) = 0.0020566 mol = 2.06x10-3 mol

6: Since 1 mole of CH3COOH reacts with 1 mole of NaOH in the balanced neutralization reaction,

moles of CH3COOH in vinegar = moes of NaOH =  2.06x10-3 mol

7: molecular mass of CH3COOH = 60.05 g/mol

Hence mass of CH3COOH in vinegar = moles of CH3COOH x molar mass = 2.06x10-3 mol x 60.05 g/mol

= 0.124 g

8: Percent by mass of CH3COOH in vinegar = [(mass of CH3COOH) / (mass of vinegar)] x 100

= (0.124 g / 2.857 g) x 100 = 4.34 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote