Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blimps are essentially very large helium filled balloons. If a blimp contains 53

ID: 958499 • Letter: B

Question

Blimps are essentially very large helium filled balloons. If a blimp contains 536 kg of helium, how many helium atoms are present inside the blimp? How many iron atoms are in 0.32 mol of Fe_2O_3? How many moles of carbon dioxide are in 211 g of carbon dioxide? What is the mass of 3.81 mol of PH_3? Potassium metal (K) reacts violently when added to water according to the balanced equation: K(s) + 2 H_2 O(l) rightarrow 2 KOH(aq) + H_2(g). How many moles of H_2 O are needed to react completely with 7.54 mol of K? Consider the oxidation of sodium metal to sodium oxide described by the balanced equation: 4 Na + O_2 rightarrow 2 Na_2 O. What is the theoretical yield of Na_2 O in grams from 9.0 mol of O_2? What is the limiting reactant when 30.0 g of sulfur dioxide reacts with 30.0 g of oxygen using the given balanced equation? What is the theoretical yield of sulfur trioxide? 2 SO_2 + O_2 rightarrow 2 SO_3 What are the two half reactions that show how many electrons are gained or lost by each species in the reaction: Ni(NO_3)_2(aq) + Mg(s) rightarrow Ni(s) + Mg(NO_3)_2(aq)? Identify the species that is oxidized and the species that is reduced in the reaction: 2 KI + CI_2 rightarrow 2 KCl + I_2 In the balanced redox reaction: 2 Cu(s) + S(s) rightarrow Cu_2 S(s), how many electrons are gained or lost by each copper and sulfur atom? Find the half reactions.

Explanation / Answer

Answer – 2) Given, mass of He = 536 kg

Convert mass kg to g

We know,

1 kg = 1000 g

So, 536 kg = ?

= 536000 g

Calculation of moles –

Moles of He = 536000 g / 4.0026 g.mol-1

                     = 1.34*105 moles

We know,

1 moles = 6.023*1023 atoms

So, 1.34*105 moles = ?

= 8.07*1028 atoms of He.

3) Given, moles of Fe = 0.32 moles

We know,

1 moles = 6.023*1023 atoms

So, 0.32moles = ?

= 1.93*1023 atoms of Fe.

4) Given, mass of CO2 = 211 g

We know,

Moles = given mass / molar mass

Moles of CO2 = 211 g / 44.0 g.mol-1

                       = 4.80 moles of CO2

5) Given, moles of PH3 = 3.81 moles

We know,

Mass = moles * molar mass

Mass of PH3 = 3.81 moles * 33.9977 g/mol

                     = 129.5 g of PH3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote