25g glucose (C6H12O6) is mixed with 90g water and dissolved. Calculate the vapor
ID: 960612 • Letter: 2
Question
25g glucose (C6H12O6) is mixed with 90g water and dissolved. Calculate the vapor pressure of the solution. The vapor pressure for water is 17.54 torr.(On the answer sheet my teacher has 17.1torr but doesnt have how he got that) 25g glucose (C6H12O6) is mixed with 90g water and dissolved. Calculate the vapor pressure of the solution. The vapor pressure for water is 17.54 torr.
(On the answer sheet my teacher has 17.1torr but doesnt have how he got that)
(On the answer sheet my teacher has 17.1torr but doesnt have how he got that)
Explanation / Answer
moles of glucose = 25 g/180.16 g/mol = 0.14 mols
moles of water = 90 g/18 g/mol = 5 mols
mole fraction of water = 5/5.14 = 0.973
So,
vapor presure of solution = mole fraction of water x vapor pressure of water
= 0.973 x 17.54
= 17.1 torr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.