Write a balanced chemical equation for the single-displacement reaction between
ID: 960616 • Letter: W
Question
Write a balanced chemical equation for the single-displacement reaction between magnesium metal and hydrochloric acid. Copy your equation to the Procedure under Activity 2.1 and the Data Sheet part 2.1. A reaction of magnesium metal with hydrochloric acid requires 0.284 moles of hydrochloric acid. Calculate the volume of 0.8624 M hydrochloric acid that is needed for the reaction. A reaction of magnesium metal with hydrochloric acid produces 0.126 moles of hydrogen gas. How many moles of magnesium metal are required? How many grams of magnesium metal are required?Explanation / Answer
1) Mg(s) + 2HCl(aq) ----> MgCl2(aq) + H2(g)
2) Molarity = moles of HCl/volume of HCl solution in litres
Thus, volume of HCl solution in litres = moles of HCl/molarity = 0.284/0.8624 = 0.329 litres = 329 ml
3) As per the balanced reaction, moles of H2 produced = moles of Mg reacted = 0.126
Molar mass of Mg = 24 g/mole
Thus mass of Mg reacted = 0.126*24 = 3.024 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.