To a 250.0 mL volumetric flask are added 1.00 mL volumes of three solutions: 0.0
ID: 960796 • Letter: T
Question
To a 250.0 mL volumetric flask are added 1.00 mL volumes of three solutions: 0.0100M AgNO3, 0.150M NaBr, and 0.100M NaCN. The mixture is diluted with deionized water to the mark and shaken vigorously. What mass of AgBr would precipitate from this mixture? (The Ksp of AgBr is 5.4x10^-13 and the Kf of Ag(CN)2- is 1,0x10^21). To a 250.0 mL volumetric flask are added 1.00 mL volumes of three solutions: 0.0100M AgNO3, 0.150M NaBr, and 0.100M NaCN. The mixture is diluted with deionized water to the mark and shaken vigorously. What mass of AgBr would precipitate from this mixture? (The Ksp of AgBr is 5.4x10^-13 and the Kf of Ag(CN)2- is 1,0x10^21).Explanation / Answer
concentration of Ag+ in solution = 0.01 M x 1ml/250 ml = 0.00004 M
concentration of Br- in solution = 0.150 M x 1 ml/250 ml = 0.0006 M
moles of Ag+ = 0.00004 M x 250 ml = 0.01 mmols
moles of Br- = 0.0006 M x 250 ml = 0.15 mmols
1 mole of AgBr with combine with 1 mole of NaBr to form 1 mole of AgBr
moles of AgBr formed = 0.01 mmols
mass of AgBr formed = 0.01 mmol x 187.77 g/mol/1000 = 1.88 mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.