The ocean has a natural carbonate buffer system, which helps to regulate the pH
ID: 962062 • Letter: T
Question
The ocean has a natural carbonate buffer system, which helps to regulate the pH of seawater. a) Write the two successive dissociation reactions for carbonic acid (H2CO3), and their associated acid dissociation constants (Ka expressions). b) What is the pH of a buffer that is created by combining 65.0 ml of 1.00 M H2CO3 and 5.0 ml of 0.800 M NaHCO3? (assume the second dissociation is negligible and dont forget to account for dilution). c)What would the pH of the solution be after 1.5 ml of 2.5 M HCl is added?Explanation / Answer
a) The dissociation reactions for carbonic acid will be:
H2CO3 --> H+ + HCO3-
Ka1 = [HCO3-][ H+] / [H2CO3]
HCO3- ---> H+ + CO3-2
Ka2 = [CO3-2][ H+] / [HCO3-]
b) The buffer is preapred from carbonic acid and its salt (weak acid and its salt)
for buffer we know that pH is
pH = pKa + log[salt] / [acid]
Ka = 4.2 x 10-7
pKa = -logKa = 6.38
[Acid] = moles of acid / total volume = 1 X 65 millimoles / 65+5 = 65 / 70 = 0.93
[salt] = moles of salt / total volume = 5 X 0.8 / 70 = 4/70 = 0.057
pH = 6.38 + log [0.057 / 0.93] = 6.38 + log [0.057 / 0.93] = 6.38 - 1.21 = 5.17
c) if 1.5 mL of 2.5 M of HCL added thne it means
The moles of acid added = 2.5 X 1.5 millimoles = 3.75 millimoles
The Hcl will react with the salt to give acid
HCl + NaHCO3 ---> H2CO3 + Na+ + Cl-
so, the increase in moles of acid = 3.75 millimoles
final moles of acid = 65 + 3.75 = 68.75
Concentration = millimoles / total volume = 68.75 / 71.5 = 0.961
decrease in moles of salt = 4 -3.75 = 0.25
concentration of salt = 0.25 / 71.5 = 0.0035
pH = pka + log [salt] / [acid]
pH = 6.38 + log [0.0035 / 0.961] = 6.38 - 2.44 = 3.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.