This homework is due at the start of class. If you wish to use your homework for
ID: 962123 • Letter: T
Question
This homework is due at the start of class. If you wish to use your homework for studying for t c mid-semester exam, then make a photocopy of it before turning it in. The material covered in this homework assignment applies to processes that occur at the hart s surface. Equilibrium constants that you may need arc given below. Show all your work. A quantity of 0.5 g of solid Na_2SO_4 (which is completely soluble and dissociates to Na and SO_4^2-) is added to one liter of a solution containing 1.5 times 10^-2 moles of dissolved Pb^2+. Demonstrate that anglesite (PbSO_4) precipitates from the solution and calculate the weight of PbSO_4 in grams that will precipitate per liter. use at least 3 to 4 decimal places throughout. Equilibrium constants that may be useful.Explanation / Answer
Na2SO4 moles = 0.5 / 142 = 3.52 x 10^-3
Pb+2 moles = 1.5 x 10^-2
Pb+2 + SO4-2 -----------------> PbSO4
1mol 1mol 1mol
1.5x10^-2 3.52 x 10^-3 ??
here limiting reagnet is SO4-2
so moles of PbSO4 formed = 3.52 x 10^-3
molarity is also 3.52 x 10^-3 because volume = 1 Litre
mass of PbSO4 formed in 1 L = molarity x molar mass
= 3.52 x 10^-3 x 303
= 1.07 g /L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.