A 15.0-mL sample of NaCl solution has a mass of 15.78 g. Afterthe NaCl solution
ID: 962256 • Letter: A
Question
A 15.0-mL sample of NaCl solution has a mass of 15.78 g. Afterthe NaCl solution is evaporated to dryness, the dry salt residue has a mass of 4.69 g. Calculate the following concentrations forthe NaCl solution.
a. % (m/m)
b. % (m/v)
c. molarity
These are the results i got:
a. 29.7% but i am not sure if it is correct
b. 31.3%
c. 5.35 M Nacl solution
On the % (m/m) i have a question; based on the formula:
% (m/m)= mass of solute/mass of solution X100
or
% (m/m)= grams of solute/ grams of solute + grams solvent X100
Which one should i used in this problem? I will appreciate ur help!
Explanation / Answer
NaCl mass = 4.69 g
solution mass = 15.78 g
a) m/m% = ( 100 x NaCl mass/ solution mass) = ( 100 x 4.69 /15.78) = 29.72 %
b) m/v % = ( 100 x NaCl mass in g / solution vol in ml) = ( 100 x 4.69 /15) = 31.27 %
c) molarity = moles of NaCl / solution vol in L
moles of NaCl = mass/ molar mass of NaCl = 4.69 /58.44 = 0.08025
solution vol = 15 ml = 0.015 L
Molarity = 0.08025/0.015 = 5.35 M
solution mass = solute + solvent mass , hence when we were given solution mass which is 15.78 g we use it directly , or esle we add solute and solvent mass and find solution mass
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.