Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The partial burning of coal in the presence of O2 and H2O produces a mixture of

ID: 963796 • Letter: T

Question

The partial burning of coal in the presence of O2 and H2O produces a mixture of CO(g) and H2(g) called synthesis gas. This gas can be used to synthesize organic compounds, or it can be burned as a fuel. A typical synthesis gas consists of 55.0% CO(g), 33.0% H2(g) and 12.0% noncombustible gases (mostly CO2(g)), by volume. What volume of the synthesis gas, measured at STP and burned in an open flame (constant-pressure process), is required to heat 40.0 gal of water from 15.8 to 65.0 C? (1gal=3.785L.)

Explanation / Answer

Calculations;

Heat produced by combustion of combustible gases ( ie. CO & H2 in one mole of synthesis gas =

( heat of combustion of CO(g) x mole % + enthalpy of combustion of H2 (g) x mole % )

= ( 283 x 0.55 ) + ( 285.8 x 0.33 )

= 249.96 kJ

Heat produced by combustion of one mole of synthesis gas =

heat liberated by combustion of combustible matter ( ie. CO & H2 ) - ( heat taken up by

incombustible matter ( ie. mostly CO2 ) in the gas )

.........................................................= ( 254.96 - 254.96 x 0.12 )

..........................................................= 234.60 k J

heat required to raise the temperature of 40 gallons { ( or = 40 x 3.785 ) litres } water

from 15.8o C to 65o C = { 40 x 3.785 x (65 - 15.8 ) } kCal.

....................................= 7448.80 kCal.

.................................... = 31186.64 k J

therefore volume of synthesis gas required to heat 40 gallons of water from

18.5oC to 65o C = {(31186.64 / 234.60 ) x 22.71098 litres }

.......................... = 3019.09 Litres at STP

Note ;

(i)....Volume % is directly proportional to mole percent ,as per Avagadro's law.

(ii)... one mole of any gas at STP occupies 22.71098 litres

(iii)... Enthalpy of combustion for H2 & CO gases are as per reactions-

......................H2 (g) + 1/2 O2 (g) -----------> H2 O delta Ho = -285kJ mol-1

.....................CO (g) + 1/2 O2 (g) ----------> CO2   delta Ho = -283 kJ mol-1      

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote