Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

It is desired to represent the vapor pressure of an organic substance by an equa

ID: 965354 • Letter: I

Question

It is desired to represent the vapor pressure of an organic substance by an equation of the form: P* = (p_0*)e^m/T Where p* is the vapor pressure in atm, T is absolute temperature in kelvin. 100 m^3 dry air a1 1 atm and 0degree C is required to vaporize 0.5 kmole of the organic material at a temperature of 290 k and a pressure of 1 atm. At 340 k and 1 atm, 50 m^3 of air at 1 atm and 0degree C are required to vaporize 0.5 kmole. Calculate the constant p_0* and m in the given units and write the actual equation. Problem 8.34: Do the following only!! Derive an equation for C_p as a function of T Use this equation to calculate deltaH (analytical solution) Calculate deltaH using trapezoidal rule (use an increment of 150degree C ) Show all your steps ans work on the paper you are submitting and you are expected to do it on your own!!

Explanation / Answer

100 m3 = 100 / 22.4 = 4.46 Kmol
Partial pressure of Vapor = (0.5 / (0.5 + 4.46 ) ) * 1 = 0.1007 atm

50 m3 = 50 / 22.4 = 2.23 Kmol
Partial pressure of Vapor = 0.183 atm

P*= Po*e^m/T
0.1007 = Po * e^ m/290
0.183 = Po * e^m/340

dividing the above two, we get

0.585 = (e^ m/290) / (e^ m/340)
=> 0.585 = e^(m/290 - m/340) = e^m * 5.07 * 10^-4
=> ln 0.585 = m * 5.07 * 10^-4
=> m = -1057.3

now,
0.1007 = Po * e^ m/290
=>Po = 0.1007 / e^ (-1057.3 / 290) = 3.858 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote