This exercise will help you review molarity which allows the qualification of ch
ID: 965447 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Both lead nitrate and sodium carbonates are inorganic compounds. On dissolution both gives clear solutions and those salts completely dissosiate into their constituent ions.
1. Pb(II), NO3-, Na+, CO3-2 ions are present in the solution before the reaction to occur.
2. On combining both these volumes of 25 mL of 0.05 M lead nitrate (1.25 mol of Pb(II), 2.5 mol of NO3- ions [mol = molarity X volume]) and 1.4 mL of 0.025 M sodium carbonate (0.7 mol of Na+, 0.035 mol of CO3-2 ions) results in generation of total volume of 26.4 mL which contains 1.25 mol of Pb(II), 2.5 mol of NO3-, 0.7 mol of Na+ and 0.035 mol of CO3-2 ions before the reaction to takes place.
then the molarities of each ion in the solution (before the reaction):
Pb(II) molarity = mol/volume = 1.25/ 26.4 = 0.0473 M
NO3- molarity = mol/volume = 2.5/ 26.4 = 0.094 M
Na+ molarity = mol/volume = 0.7/ 26.4 = 0.0265 M
CO3-2 molarity = mol/volume = 0.035/ 26.4 = 0.0013 M
3. After completion of the reaction, the solution mixture now contains 0.035 mol of PbCO3, excess Pb(II) ions & Na+ and NO3- spectator ions.
4. After reaction completion, solution contains 1.215 mol of Pb(II), and the remaining two spectator ions and their molarities do not alter.
Na+ molarity = mol/volume = 0.7/ 26.4 = 0.0265 M; NO3- molarity = mol/volume = 2.5/ 26.4 = 0.094 M
remaining Pb(II) molarity = 1.215/ 26.4 = 0.046 M.
5. Sodium carbonate is the limiting reactant and lead nitrate is the excess reactant.
For the secnd reaction:
1. before the reaction, solution mixture contains Pb(II), NO3-, K+, and I- ions.
2. Before the reaction, total volume of the reaction mixture is 26.4 mL and it contains 1.25 mol of Pb(II), 2.5 mol of NO3-, 0.35 mol of K+, and 0.35 mol of I- ions
molarities of individual ions,
molarity of Pb(II) = mol/ volume = 1.25/ 26.4 = 0.0473 M
molarity of NO3- = 2.5/ 26.4 = 0.094 M
molarity of K+ = 0.35/ 26.4 = 0.0132 M
molarity of I- = 0.35/ 26.4 = 0.0132 M
3. after the reaction completion, it contains 0.175 mol of PbI2, excess Pb(II), spectator ions K+ and NO3- ions
4. After reaction completion, remaining Pb(II) mol = 1.075 mol and its molarity = 1.075/ 26.4 = 0.040 M; spectator ions do not alter their mols/ molarities.
5. lead nitrate is the excess reactant and potassium iodide is the limiting reactant
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.