Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASEEEEE Determine the molarity of potassium hydroxide, KOH, given that 320.5

ID: 965607 • Letter: P

Question

PLEASEEEEE

Determine the molarity of potassium hydroxide, KOH, given that 320.5 mL of potassium hydroxide, KOH, needs 237.5 mL of 0.198 M sulfuric acid, H_2SO_4, to reach the equivalence point? What kind of problem do you think this is? 13) Calculate the pH of a solution prepared by mixing 100.0 mL of 0.178 M hydrochloric acid (HCl) with 75.0 mL of 0.185 M sodium hydroxide, NaOH. What kind of problem do you think this is? 14) Find the pH of a solution prepared by missing 120.0 mL of 0.254 M HCl with 240.00 mL of 0.127 M NaOH. What kind of problem do you think this is? 15) Calculate the pH of a solution prepared by mixing 100.0 mL of 0.178 M hydrochloric acid (HCl) with 100.0 mL of 0.185 M sodium hydroxide, NaOH. What kind of problem do you think this is? 16) Calculate the pH of a solution prepared by mixing 125.0 mL of 0.178 M acetic acid (HC_2H_3O_2) with 150.0 mL of 0.100 M sodium hydroxide, NaOH. What kind of problem do you think this is? 17) Calculate the pH of a solution prepared by mixing 125.0 mL of 0.178 M acetic acid (HC_2H_3O_2) with 222.5 mL of 0.100 M sodium hydroxide, NaOH. What kind of problem do you think this is? 18) Calculate the pH of a solution prepared by mixing 125.0 mL of 0.178 M acetic acid (HC_2H_3O_2) with 250.0 mL of 0.100 M sodium hydroxide, NaOH. What kind of problem do you think this is? 19) Consider the following equation 4(NH_4)_3PO_4 + 3 Pb(NO_3)_4 rightarrow Pb_3(PO_4)_4 + 12 NH_4NO_3 If (NH_4)3PO_4 disappears at a rate of 0.0012 Ms-1. During the same time period, determine the rate at which a) Pb(NO_3)_4 disappears b) Pb_3(PO_4)_4 appears c) NH_4NO_3 appears 20) Consider the following equation to complete the sentences below 4(NH_4)_3PO_4 + 3 Pb(NO_3)_4 rightarrow Pb_3(PO_4)_4 + 12 NH_4NO_3 a) Pb(NO_3)_4 disappears times as fast as NH_4NO_3 appears b) Pb(NO_3)_4 disappears times as fast as Pb_3(PO_4)_4 appears c) (NH_4)_3PO_4 disappears times as fast as Pb(NO_3)_4 disappears 21) By what factor will the overall rate increase when the concentration of A is increased five times, concentration of B is quadrupled and the concentration of C is cut in half? The rate law of the reaction is Rate = k [A]^3[B]^1/2[C]^4

Explanation / Answer

12. moles of KOH = 1/2 moles of H2SO4

                             = 1/2(0.198 M x 237.5 ml)

                             = 47.025 mmol

concentration of KOH = 47.025 mmol/320.5 ml = 0.147 M

This is neutralization reaction

13. moles of HCl = 0.178 M x 100 ml = 17.8 mmol

moles of NaOH = 0.185 M x 75 ml = 13.875 mmol

excess [H+] = 3.925 mmol/175 ml = 0.022 M

pH = -log[H+] = 1.65

This is neutralization reaction. Strong acid-strong base titration

14. moles of HCl = 0.254 M x 120 ml = 30.48 mmol

moles of NaOH = 0.127 M x 240 ml = 30.48 mmol

pH = 7

This is neutralization reaction. Strong acid-strong base titration

15. moles of HCl = 0.178 M x 100 ml = 17.8 mmol

moles of NaOH = 0.185 M x 100 ml = 18.5 mmol

excess [OH-] = 0.7 mmol/200 ml = 0.0035 M

pOH = -log[OH-] = 2.456

pH = 11.544

This is neutralization reaction. Strong acid-strong base titration

16. moles of CH3COOH = 0.178 M x 125 ml = 22.25 mmol

moles of NaOH = 0.1 M x 150 ml = 15 mmol

[CH3COOH] remined = 7.25 mmol/275 ml = 0.026 M

[CH3COO-] formed = 15 mmol/275 ml = 0.054 M

pH = pKa + log(base/acid)

     = 4.74 + log(0.054/0.026)

     = 5.06

This is preparation of buffer solution

17. moles of CH3COOH = 0.178 M x 125 ml = 22.25 mmol

moles of NaOH = 0.1 M x 222.5 ml = 22.25 mmol

[CH3COO-] formed = 22.25 mmol/347.5 ml = 0.064 M

CH3COO- + H2O <==> CH3COOH + OH-

Kb = 1 x 10^-14/1.8 x 10^-5 = x^2/0.064

x = [OH-] = 5.96 x 10^-6 M

pOH = -log[OH-] = 5.22

pH = 14 - pOH = 8.78

This is weak acid-strong base titration

18. moles of CH3COOH = 0.178 M x 125 ml = 22.25 mmol

moles of NaOH = 0.1 M x 250 ml = 25 mmol

excess [OH-] = 2.5 mmol/375 ml = 0.0067 M

pOH = -log[OH-] = 2.17

pH = 14 - pOH = 11.83

This is titration od weak acid-strong base.

19. For the given reaction,

rate of dissappearence of (NH4)3PO4 = 0.0012 M/s

so rate of,

a) dissappearence of Pb(NO3)4 = 0.0012 x 3/4 = 0.0009 M/s

b) appearence of Pb3(PO4)4 = 0.0012/4 = 0.0003 M/s

c) appearence of NH4NO3 = 0.0012 x 12/4 = 0.0036 M/s

20. For the reaction,

a) Pb(NO3)4 disappears 0.25 times as fast as NH4NO3 appears

b) Pb(NO3)4 disappears 3 times as fast as Pb3(PO4)4 appears

c) (NH4)3PO4 disappears 1.33 times as fast as Pb(NO3)4 disappears

22. By increasing A by fives time, B by 4 times and reducing C by half, the rate would increase by a factor of 15.625 times

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote