How many grams do a liter of water weight at the assumed temperature? How many m
ID: 966430 • Letter: H
Question
How many grams do a liter of water weight at the assumed temperature? How many moles are in a liter of water? What is the molar concentration of 10 ml of water? How many moles are in 10 ml of water?
How many grams do a liter of water weight at the assumed temperature? How many moles are in a liter of water? What is the molar concentration of 10 ml of water? How many moles are in 10 ml of water?
How many grams do a liter of water weight at the assumed temperature? How many moles are in a liter of water? What is the molar concentration of 10 ml of water? How many moles are in 10 ml of water?
Explanation / Answer
density of water = 1g/ml
for 1 liter wight of water =1000g
no. of moles=1000/18=55.55 moles
no of moles in 10ml of water=10*55.55/1000=0.555moles
molar concetration=0.555*1000/10=55.55M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.