As a chemist for an agricultural products company, you have just developed a new
ID: 966486 • Letter: A
Question
As a chemist for an agricultural products company, you have just developed a new herbicide,"Herbigon," that you think has the potential to kill weeds effectively. A sparingly soluble salt, Herbigon is dissolved in 1 M acetic acid for technical reasons having to do with its production. You have determined that the solubility product Ksp of Herbigon is 9.30×106.
Although the formula of this new chemical is a trade secret, it can be revealed that the formula for Herbigon is X-acetate (XCH3COO, where "X" represents the top-secret cation of the salt). It is this cation that kills weeds. Since it is critical to have Herbigon dissolved (it won't kill weeds as a suspension), you are working on adjusting the pH so Herbigon will be soluble at the concentration needed to kill weeds. What pH must the solution have to yield a solution in which the concentration of X+ is 1.50×103M ? The pKa of acetic acid is 4.76.
Explanation / Answer
The required concentration of X+(aq) is
[X+(aq)] = 1.50x10-3 M
The dissociation reaction of XCH3COO(s) is
XCH3COO(s) + H2O ------- > X+(aq) + CH3COO-(aq) ; Ksp = 9.30x10-6
Ksp = 9.30x10-6 = [X+(aq)]x[CH3COO-(aq)]
=> 9.30x10-6 = 1.50x10-3 Mx[CH3COO-(aq)]
=> [CH3COO-(aq)] = 9.30x10-6 / 1.50x10-3 = 6.20x10-3 M
The chemical equation for the dissociation of CH3COOH is
CH3COOH ------> CH3COO-(aq) + H+(aq) ; Ka = 10-4.76 = 1.74x10-5
Ka = 1.74x10-5 = [CH3COO-(aq)]x [H+(aq)] / [CH3COOH]
Given [CH3COOH] = 1 M
[CH3COO-(aq)] = 6.20x10-3 M
Putting the concentration values
Ka = 1.74x10-5 = 6.20x10-3 M x [H+(aq)] / 1 M
=> [H+(aq)] = 1.74x10-5 / 6.20x10-3 = 2.81 x 10-3 M
Hence required pH = - log[H+(aq)] = - log(2.81 x 10-3 M) = 2.55 (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.