Based on the line found with your graph, what would be the density of a sucrose
ID: 968371 • Letter: B
Question
Based on the line found with your graph, what would be the density of a sucrose solution that is made with 487g sucrose and is solvated to 100.mL of solution? (100.
is 3 sig figs) Be sure to report your line equation as well.
To figure this out, first calculate the molarity of the solution presented.
moles sucrose / L of solution = Molarity of solution
Plug in the molarity of the solution into your line equation from your graph. This is standard high school algebra and it is assumed by enrolling in this course you have
passed high school algebra. You can determine the line of an equation with a program like Excel, in some calculators, or by analyzing the points you have
accumulated with the standard y = mx + b equation.
If molarity is "y" in your equation, solve for the density, x.
Explanation / Answer
Mol mass of sucrose = 342.30 g
molarity of 487 g in 100 ml sol = (487/342.30 )/100/1000 = moles/L
= 14.227
y = 3.4308 x - 3.3753 ----------(1)
y = 14.227
so density x= ?
Put y in (1) ,
14.227 = 3.4308 x - 3.3753
3.4308 x = 14.227 + 3.3753 = 17.6025
x = density = 17.6025/3.4308 = 5.13075
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.