Consider an NAPL mixture of PCE and fuel containing BTEX with the following mole
ID: 969570 • Letter: C
Question
Consider an NAPL mixture of PCE and fuel containing BTEX with the following mole fractions: PCE = 0.10, B = 0.15: T = 0.15; E = 0.08 and X = 0.10. The vapor pressure of the pure compounds are PCE = 0.0251 atm; B =0.i26atm;T = 0.0380atm: e = 0.0126 atm and x = 0.0117 atm. Assume Raoults law and Henry's laws apply, estimate the aqueous concentration of PCE in water that is in equilibrium with the NAPL mixture Estimate the reduction in aqueous PCE concentration (solubility) due to the presence of BTEX.Explanation / Answer
Ans: As per Henry' s law, S=K*P
K = Henry's constant,26.9 atm-L/mol and P=vapour pressure, 0.0251atm
S=26.9 * 0.0251 = 0.675 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.