Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The salinity sensor in the fish tank system, which we used during the Week 11 ex

ID: 969870 • Letter: T

Question

The salinity sensor in the fish tank system, which we used during the Week 11 experiment, reads 0.109 % saline, but the fish tank salinity should not exceed 0.07% saline. Assuming the fish tank system holds 256 mL water and that the DI solenoid valve has a flow rate of 5.8 mL/s, how long should the DI solenoid value be powered open (digitalWrite(diPin, HIGH);) to bring the fish tank salinity to the 0.07% salinity limit? Units are in milliseconds to match the delay function used in the MPIDE program; do not include units in your answer. Give your answer to zero decimal places.

Explanation / Answer

amount of Salinity in the fist tank system = 256*0.109/100=0.279 ( assuming water density =1 g/cc)

let t= time required

Volume added = 5.8mL/s* t= 5.8*t

Total volume= 256+5.8t

concentration = 0.07%

(256+5.8t)*0.07/100 = 0.279

256+5.8t= 0.279*100/0.07=398.57

5.8t= 398.57-256

5.8t=142.57

t= 142.57/5.8 =24 sec= 24*1000 milli seconds

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote