At 1,350 K, ?G = 6 . 44 × 10 5 J?/?mol. At 1,375 K, ?G = 1 . 98 × 10 5 J?/?mol.
ID: 970324 • Letter: A
Question
At 1,350 K, ?G = 6.44 × 105 J?/?mol.
At 1,375 K, ?G = 1.98 × 105 J?/?mol. The reaction would be at equilibrium at about 735 K. The reaction is nonspontaneous at 1,400 K.At 1,350 K, ?G = 6.44 × 105 J?/?mol.
At 1,375 K, G = 1.98 × 105 J /mol. Which statement about the hydration of sulfur trioxide is NOT correct? SO2 (g)+H2O(g) H2SO4(aq) (AH-227 kJ/mol and dS ~-309 J/mol·K) The reaction would be at equilibrium at about 735 K. The reaction is nonspontaneous at 1,400 K At 1,350 K, G = 6.44 × 105 J/mol.Explanation / Answer
1) DG = DH-TDS
= (-227*10^3)-(-309*1375)
= 197875 joule.
2) DG = (-227*10^3)-(-309*735)
= 115 joule
reaction is not at equilibrium
3) DG = (-227*10^3)-(-309*1400)
= 205600 joule
DG+ve.so that the reaction is nonspontaneous.
4) = (-227*10^3)-(-309*1350)
DG = 190150 joule
answer:
at 1350 DG = 6.44*10^5 j/mol
the reaction would be at equilibrium at about 735 k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.