As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 400
ID: 970566 • Letter: A
Question
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 400. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution ofpH = 6.84. The pKa of H2PO4 is 7.21.
You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O.
How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.)
Express your answer to three significant digits with the appropriate units.
Volume of KH2PO4 needed =
Explanation / Answer
pH = pKa + log [salt]/[acid] for acidic buffers
6.84 = 7.21 + log (conc. KHPO4)/(conc. H2PO4)
-0.37 = log (conc. KHPO4)/(conc. H2PO4)
0.417 = (conc. KHPO4)/(conc. H2PO4)
You also know that (conc. KHPO4) + (conc. H2PO4) = 1.00 M which after rearraging gives (conc. KHPO4) = 1.00 - (conc. H2PO4). This expression needs to be integrated into this: 0.417 = (conc. KHPO4)/(conc. H2PO4) which gives you:
0.417 = (1.00 - (conc. H2PO4))/(conc. H2PO4)
After rearanging you will end up with:
conc. H2PO4 = 1.00/1.417 = 0.706 M
You have 2.00 L of 1.00 M H2PO4 (the stock solution). You need 100 mL of 0.706 M.
conc. stock x volume stock = conc. needed x volume needed
volume stock = (0.706 x 0.1)/1.00 = 70.6 mL
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.