Consider a system that initially contains 0.100 mol each of the three species se
ID: 971530 • Letter: C
Question
Consider a system that initially contains 0.100 mol each of the three species seated in a 10.0-L container. The temperature is raised to a temperature where the equilibrium constant. K_c. is 15.7 for PCl_3(g) + Cl_2(g) PCl_5(g) Calculate the concentrations of all species after the system reaches equilibrium. Enter responses, and then click Submit. [PCl_3] = s M [Cl_2] = s M [PCl_5] = s M Answer the tutorial questions. The initial concentrations of each species is 0.01 M and Q = 100 s0 the reaction shifts to reach equilibrium. The completed ICe table is Enter a response and then click Submit.Explanation / Answer
PCl3 + Cl2 --------> PCl5
initial 0.1 0.1 0.1
change -x -x +x
Equilibrium 0.1-x 0.1-x 0.1+x
Kc =15.7
Kc = PCl5 / PCl3 x Cl2
15.7 = 0.1 + x / (0.1-x ) x (0.1-x)
15.7 = (0.1+x )/(0.1-x)2
On solving, x= 0.0146 moles
So, Conc of PCl3 = (0.1- 0.0146) / 10 L ==0.00854 M
conc of Cl2 = (0.1- 0.0146) /10 L = 0.00854 M
Conc of PCl5 = (0.1+ 0.0146) /10 L = 0.01146 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.