Electroplating is a way to coat a complex metal object with a very thin (and hen
ID: 971874 • Letter: E
Question
Electroplating is a way to coat a complex metal object with a very thin (and hence inexpensive) layer of a precious metal, such as silver or gold. In essence the metal object is made the cathode of an electrolytic cell in which the precious metal cations are dissolved in aqueous solution. Suppose a current of 0.100 A is passed through an electroplating cell with an aqueous solution of AgNO_3 in the cathode compartment for 67.0 seconds. Calculate the mass of pure silver deposited on a metal object made into the cathode of the cell. Be sure your answer has a unit symbol and the correct number of significant digits.Explanation / Answer
From the faraday first law,
w = ( E/F ) x i x t
E = equivalent weight = 107.8
F = faraday = 96500 C
i = 0.100 amp
t = 67.0 sec
=> w = ( 107.8 / 96500 ) x 0.100 x 67.0
=> w = 7.48 x 10^-3 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.