Question 23 of 32 Map A General Chemistr sity Science Books presented by Sapling
ID: 973500 • Letter: Q
Question
Question 23 of 32 Map A General Chemistr sity Science Books presented by Sapling Lea Donald McQuarrie. Peter A Rock .Ethan Gallogly Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 25.0 mL of 0.210 M pyridine, C5H5N(aq) with 0.210 M HBr(aq): Number (a) before addition of any HBr Number (b) after addition of 12.5 mL of HBr Number (c) after addition of 14.0 mL of HBr Number (d) after addition of 25.0 mL of HBr Number (e) after addition of 33.0 mL of HBr L Hint O Previous ® Give Up & View Solution Check Answer Next ExtExplanation / Answer
The reaction is
C5H5N + H2O<-->C5H5NH+ + OH- , pKb of pyridine is 8.75
before any addition of HBr
kb= [C2H5NH+] [OH-]/ [C5H5N]
Pkb for pyridine= 8.75, Kb=1.78*10-9
1.78*10-9 = x2/(0.21-x), where x=drop in concentration of pyridine to reach equilibrium, [OH-] =x
when solved using solver, x=1.93*10-5
[OH-] =1.93*10-5, pOH= 4.71, pH= 14-4.71= 9.29
b) when 12.5 ml of 0.21 HBr is added, moles of HBr= 0.21*12.5/1000=0.002625 moles
moles of pyridine =0.21*25/1000=0.00525
The reaction between pyridine and HBr is
C5H5N + HBr -------> C5H5NH(+) +Br(-)
HBr is limiting reactant and moles of C5H5N remaining= 0.00525-0.002625 =0.002625 moles
moles of C5H5NH+ formed= 0.002625, Volume after mixing= 25+12.5= 37.5ml
pOH = pKb + log [salt]/[base] , when salt/ base concentration ratio is taken, mole ratio same as concentration ratio
Concentration =
pOH= 8.75+log (0.002625/0.002625)= 8.75
pH= 14-8.75= 5.25
c)when 14ml of HBr is added. moles of HBr= 0.21*14/1000=0.00294, moles of salt formed= 0.00294 ( since HBr is limiting reactant), moles of pyridine remaining = 0.00525-0.00294=0.00231
pOH= 8.75+log (0.00294/0.00231)=8.85
pH= 14-8.85=5.15
d) when 25ml of Hbr is added, moles of HBr and pyridine are same and is equal to 0.00525 mole. This gives rise to 0.00525 moles of salt and hydrolysis of salt contributes to pH
Volume after mixing =25+25=50ml =50/1000 =0.05L
Concentration of salt, C= 0.00525/0.05=0.105 M
pH= 1/2{Pkw-pKb- log C} = 1/2{14-8.75-log(0.105)= 3.11
e) when 33ml of HBr is added, moles of HBr is excess by =0.21*33/1000-0.00525=0.00168
Concentration of HBr= 0.00168*1000/(33+25)=0.0289
HBr----> H+ +Br-
[H+] =0.0289
pH= -log(0.0289)=1.54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.