Suppose that the concentrations of NaF and KCI were each 0.10 M in the cell: Pb(
ID: 974215 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
The overall balaned reaction is :-
2AgCl(s) + Pb(s) + 2F-(aq) ----> PbF2(s) + Ag(s) + 2Cl-(aq)
E0cell = 0.222- -(0.35) = 0.772 V
Now, using Nernst equation :-
Ecell = E0cell - (0.059/2)*log{0.1/0.1} = 0.772 V
The electron flow is from anode to cathode i.e. from Pb electrode to Ag electrode.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.