The equilibrium constant, K, for a redox reaction is related to the standard pot
ID: 974784 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K, for a redox reaction is related to the standard potential, E, by the equation lnK=nFERT where n is the number of moles of electrons transferred, F (the Faraday constant) is equal to 96,500 C/(mol e) , R (the gas constant) is equal to 8.314 J/(molK) , and T is the Kelvin temperature.
Part B
Calculate the standard cell potential (E) for the reaction
X(s)+Y+(aq)X+(aq)+Y(s)
if K = 4.72×103.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
lnK= nFE/RT
ln(4.72*10-3)= 1*96500*E/(8.314*298.15)
-5.35= E*38.93
E= -5.35/38.93=-0.13758V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.