Thermodynamics A rigid wellinsulated container contains 2.5 kg of Argon at 500 K
ID: 974793 • Letter: T
Question
Thermodynamics
A rigid wellinsulated container contains 2.5 kg of Argon at 500 K and 4 bar and 1.5kg of Helium at 350 K and 3 bar which are separated by a partition and confined to opposite sides of the container. The partition can freely move and allows conduction from one gas to the other without energy storage in the partition itself. The Argon and Helium each behave as ideal gases with constant specific heat ratio, k=1.4. Determine at equilibrium: (a) The temperature in K. (b)The pressure in bar. (c) The volume occupied by each gas in m^3. Mw Argon = 39.94 kg/kmol Mw Helium = 4.003 kg/kmol
Please indicated steps clearly
Explanation / Answer
Moles of gas, n = mass/ Molecular weight
Moles : Helium = 1.5/4.0003=0.3747kg moles Argon= 2.5/39.94=0.0626 kg moles
Volume occupied= nRT/P, P is in atm, R= 0.0821 L.atm/mole.K and T= Temperature in K
Volume of helium=0.3747*1000*0.0821*350/(3*0.987)=3636.273 L=3.636m3
Volume of Argon =0.0626*1000*0.0821*500/(4*0.987)=650.89L= 0.65089 m3
Since the container is insulated Q=0 and from first law of thermodynamics
delU= Q+W
delU= W
since there is no work done( the partition can move freely)
delU= 0
let the final temperature be T
moles of helium*(T-350)*CV= moles of Argon*(500-T)*CV
CV= specific heat at constant volume
0.3747*(T-350)= 0.0626*(500-T)
T*(0.3747+0.0626)= 0.0626*500+0.3747*350
T= 371.47 K
From PV= nRT
Where n= 0.3747+0.0626 =0.4373kg moles and V= 3636.273+650.89 L=4287.163 L
R= 0.0821 T= 371.47
P= nRT/V= 0.4373*1000*0.0821*371.47/4287.163=3.11 atm
1 bar= 0.987 atm
3.11 atm= 3.11/0.987=3.151 bar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.