QUESTION 1 1. A 20.00 mL sample of 0.100 M nitric acid is introduced into a flas
ID: 975058 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
1. A 20.00 mL sample of 0.100 M nitric acid is introduced into a flask, and water is added until the volume of the solution reaches 250. mL. What is the concentration of nitric acid in the final solution?
Greater than 0.100 M
Less than 0.100 M
The same as 0.100 M
The concentration of the new solution cannot be determined with the given information.
How was this figured out?? thank you
Greater than 0.100 M
Less than 0.100 M
The same as 0.100 M
The concentration of the new solution cannot be determined with the given information.
Explanation / Answer
Formula is V1 x N1 = V2 x N2
here V1 = 20 ml
N1 = 0.1
V2 = 250 ml
Hence N2 = 25 x 0.1 /250 = 0.01 M (Exact concentration)
Hence the answer is Less than 0.100 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.