Brass has a density of 8.40 g/cm3 and a specific heat of 0.385 Jg1C1. A 15.0 cm3
ID: 975427 • Letter: B
Question
Brass has a density of 8.40 g/cm3 and a specific heat of 0.385 Jg1C1. A 15.0 cm3 piece of brass at an initial temperature of 163 C is dropped into an insulated container with 150.0 g water initially at 22.2 C.
Part A
What will be the final temperature of the brass–water mixture?
Brass has a density of 8.40 g/cm3 and a specific heat of 0.385 Jg1C1. A 15.0 cm3 piece of brass at an initial temperature of 163 C is dropped into an insulated container with 150.0 g water initially at 22.2 C.
Part A
What will be the final temperature of the brass–water mixture?
T = ? CExplanation / Answer
The heat released by the brass is the same heat gained by the water:
First, for the brass, it will decrease its temperature until the final temperature Tf. We need to find the mass of brass used:
mass= 8.4g/cm3 x 15cm3= 126g
Q= m x DT x Cp = 126g x 163-Tf x 0.385 J/g.ºC
Now for the water:
Q= 150g x 4.18 J/g.Cº x Tf-22.2
Finally, both Q are equal:
126g x 163-Tf x 0.385 J/g.ºC =150g x 4.18 J/g.Cº x Tf-22.2
Tf= 32.2ºC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.