Determine the time necessary to reduce the center moisture content to 10 wt%, if
ID: 975477 • Letter: D
Question
Determine the time necessary to reduce the center moisture content to 10 wt%, if a 5-cm-thick slab of clay is placed on a belt passing through a continuous drier, thus restricting the drying to only one of the flat surfaces. (10.7 h). The initial moisture content is 15 wt% and the surface moisture content under the constant drying conditions is to be maintained at 4 wt%. The effective diffusivity of water through clay is 1.3 times 10^-4 cm^2/s. () As the volume of the slab is decreasing (shrinking) as it dries, it is best to use mass (weight) fractions on a dry basis in lieu of concentrations.Explanation / Answer
Convert wt% to kg/m^3
Cx=10wt%
Density of water=1g/cm3
Density of clay=1.33g/cm3
Use eqn,
Cx=[C1/(C1/rho+C2/rho2)] *1000=[10/{(10/1g/cm3) +(90/1.33g/cm3)} ] *1000=(10/77.7 cm3/g)*1000=128.7kg/m3
Cs=4wt%= C1/C1/rho+C2/rho2 *1000=[4/(4/1g/cm3) +(96/1.33g/cm3) ] *1000=(4/76.9cm3/g)*1000=52.0 kg/m^3
Co=15wt%= C1/C1/rho+C2/rho2 *1000=[15/(15/1g/cm3) +(85/1.33g/cm3) ] *1000=(15/78.9)*1000=190.1kg/m3
From fick’s second law of diffusion,
Cx-Co/Cs-Co=1-erf(x/2(Dt)^1/2)
Cx= concentration at x=centre=5 cm/2=2.5 cm
C=co at t=o, 0<x<infinity
Cs=constant conc at the surface ,x=0
128.7-190.1/52-190.1=1-erf(2.5 cm/2(1.3*10^-4 cm2/s*t)^1/2
(61.4/138.1)-1=-erf(1.25 /(1.3*10^-4 cm2/s*t)^1/2)
0.55= erf(1.25 /(1.3*10^-4 cm2/s*t)^1/2)
Squaring both sides,
0.3025=1.56/(1.3*10^-4 cm2/s*t)
t=1.56 cm/(1.3*10^-4 cm2/s*0.3025)=39669.42 s=39669.42 s*1h/3600s=11.01 hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.