Ethylene glycol is produced according to the following equation C_2 H_4O + H_2O
ID: 975527 • Letter: E
Question
Ethylene glycol is produced according to the following equation C_2 H_4O + H_2O rightarrow HOCH_2 CH_2OH Use Hess's law to obtain the enthalpy change in kJ tor this reaction from the following enthalpy changes 2C_2 H_4O + 5 O_2 rightarrow 4 CO_2 + 4H_2O; delta H = -2612.2 kJ HOCH_2 CH_2 OH + 5/2 O_2 rightarrow 2 CO_2 + 3 H_2 O; delta H = -1189 8 kJ student dissolved 10.5 g of NH_4 Cl in 40 mL of water. The temperature of the water changed from 22.5 degree C to 5.l degree C. Calculate the enthalpy of hydration of ammonium chloride in J/mol A student completed the Kool-Aid Spectroscopy lab and concentration vs. Absorbance. y = 1.74 X + 0.0096Explanation / Answer
density of water = 1 g/ml
Heat lost by water = mass of water*specific heat of water*change in temperature = 40*4.184*(22.5-5.1) = 2912.064 J
Now, molar mass of NH4Cl = 53.5 g/mole
Thus, moles of NH4Cl in 10.5 g of it = mass/molar mass = 0.196
Hence heat of hydration = heat evolved/moles of NH4Cl = 14837.66 J/mole
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.