Consider a binary mixture of species 1 and 2 at 300 K and 1 bar. The vapor press
ID: 976464 • Letter: C
Question
Consider a binary mixture of species 1 and 2 at 300 K and 1 bar. The vapor pressure of pure 1 at 300 K is 80kPa. A plot of the activity coefficient of species 1 as a function of composition is shown is below. a) If the system is represented by the two-suffix Margules equation, i.e., G^ex/RT = Ax_1x_2 determine the value of A. b) Consider a liquid mixture of 2 moles of species 1 and 3 moles of species 2 at 300K and 1 bar. What is the equilibrium mole fraction of species 1 in the vapor phase? c) For the liquid mixture given in part (b), determine gamma_2.Explanation / Answer
a) ln Y1 = Ax22 at x1= 0.2 x2=0.8
y1=1.75
ln 1.75 = A 0.82
0.55961/0.64 = 0.8744 = A
b)
equilibrium mole fraction of species 1 in liquid mixture = 2/5= 0.4
equilibrium mole fraction of species 2 in liquid mixture =3/5= 0.6
vapour pressure of 1 = (0.4*80) = 32 kpa=( 1*10^5 ) * (equilibrium mole fraction of species 1 in vapour phase)
0.32=equilibrium mole fraction of species 1 in vapour phase
c)
ln y2 = Ax12
ln y2 = 0.8744 * 0.42
y2 = 1.150
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.