The reversible chemical reaction A+BC+D has the following equilibrium constant:
ID: 977287 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction
A+BC+D
has the following equilibrium constant:
Kc=[C][D][A][B]=4.6
Part A
Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached?
Express the molar concentration numerically using two significant figures.
[A] =
Part B
What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and [B] = 2.00 M ?
Express the molar concentration numerically using two significant figures.
[A] =
Part B
What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and [B] = 2.00 M ?
Express the molar concentration numerically using two significant figures.
[D] =Explanation / Answer
apply
K = [C][D]/[A][B] = 4.6
in equilibrium
[A] = 2-x
[B] = 2-x
[C] = 0+x
[D] = 0+x
then
4.6= [C][D]/[A][B]
4.6 = x*x/(2-x)^2
sqrt(4.6) = x/(2-x)
2.14(2-x) = x
2.14*2 - 2.14x= x
3.14x = 2.14*2
x = 2.14*2/3.14 = 1.363
[A] = 2-1.363 = 0.637
[B] = 2-1.363 = 0.637
[C] = 0+x = 1.363
[D] = 0+x = 1.363
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.