4) The oxygen produced by an aquatic plant is collected over a period of 24 hour
ID: 978054 • Letter: 4
Question
4) The oxygen produced by an aquatic plant is collected over a period of 24 hours to determine the rate of photosynthesis. The chemical equation presented shows the reactants required to produce a molecule of glucose (C6H12O6).
CO2 (g) + H2O (l) --> C6H12O6 (s) + O2 (g)
a. Balance this equation.
b. After 24 hours, 2 liters of a combination of oxygen and water vapor is collected over the tank at a pressure of 740 mmHg and a temperature of 36 °C. Calculate the amount of oxygen produced by the plant.
c. Based on the information provided, calculate the number of moles of oxygen produced, the number of moles of glucose produced, and the number of moles of carbon dioxide consumed.
References:
Explanation / Answer
a. 6CO2 (g) + 6H2O (l) = C6H12O6 (s) + 6O2 (g)
b. Partial pressure of H2O at 36oC = 42.23 mmHg
Partial pressure of O2 = 740 mmHg - 42.23 mmHg
= 697.77 mmHg
= 697.77/760 atm
= 0.918 atm
moles of O2 produced = PV/RT
= 0.918 atm * 2 lit/ 0.082 lit.atm.mol-1.K-1 * 309 K
= 0.0725 moles
Amount of O2 produced
= 0.0725 * 32 g
= 2.319 g
c. no of moles of O2 produced = 0.0725 moles
No of moles of glucose produced = 0.0725 moles / 6 = 0.0121 moles (see reaction)
number of moles of carbon dioxide consumed = 0.0725 moles (see reaction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.