Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An oxidation reactor is being fed with air to aid in the combustion. The air mus

ID: 978877 • Letter: A

Question

An oxidation reactor is being fed with air to aid in the combustion. The air must first be heated from 25°C to 300°C at 1 atm pressure and the specific enthalpy change associated with this temperature change for air is 8170 J/mol. The inlet velocity of air is 5 m/s in pipe of 0.5 m ID (inside diameter). You may consider the gas to be ideal.

a. What is the inlet flow rate of air (mol/min)?

b. Given that the outlet diameter from this heater is 0.5 m ID, then what is the outlet velocity (m/s)?

c. Calculate the flow rate of heat required to heat the gas (kW)?

Explanation / Answer

a. Flow = pipe area x velocity

    inlet flow = 3.14 x (0.5 m/2)2 x 5 m/s = 0.9813 m3/s

or 0.98 m3/s x 60 s/min = 59 m3/min

The molar volume of air at 25°C is

22.4 L/mol x 298 K/273 K = 22.45 L/mol or 0.02245 m3/mol

Inlet flow = 59 m3/min / 0.02245 m3/mol = 2630 mol/min

b.

you have same pipe diameter at inlet and outlet.

By heating, the air volume is increasing (see gas law):

   573 K/ 298K = 1.9 times

You have the same increase for the outlet velocity

5 m/s x 1.9 = 9.6 m/s

c.

8170 J/mol x 2360 mol/min / 60 sec/min = 321 kJ/s = 321 kW

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote