We used the very handy equation (C) * (V1) = (C2 )* (V2) to calculate our final
ID: 980184 • Letter: W
Question
We used the very handy equation (C) * (V1) = (C2 )* (V2) to calculate our final concentrations in our tubes. In this equation, C1 is the concentration of the solution that we are given (diluting) and C2 is the concentration after diluting. Please consider a slightly different situation in which we have a 50.0 mM solution and we are diluting it into a final volume of 10.0 ml. What would the final concentration be if we used 200 microliters of our starting solution with a 10.0 ml final volume? What volume of our starling solution would be need to use to get a final concentration of 2.5 mM in 10.0 ml? How much of the substance is present in 2.5 ml of the 50.0 mM starting solution?Explanation / Answer
a.
C1= 50 mM
C2=?
V1= 200 microlitre= 0.002 ml
V2= 10 ml
C2= V1*C1/V2
= 0.01 mM
b)
V1=?
C2=2.5 mM
V2=10 ml
C1= 50 mM
V1= 0.5 ml
c)
concentration= 50 mM=0.05 moles
that means 0.05 moles present in 1000 ml
moles present in 25 ml= (0.05/1000)*25 = 1.25x10^-3 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.