You are experimenting with an ethanol and water mixture with a mole fraction of
ID: 980328 • Letter: Y
Question
You are experimenting with an ethanol and water mixture with a mole fraction of ethanol equal to 0.39. See graph.
Based on the equation above, what is the value of the correct ?Hvap to use in this experiment?
You measure the starting pressure and temperature of your system as 1.08 atm and 24.0°C, respectively. What is the pressure of the ethanol-water system at a new temperature of 34.7°C?
AHrap (k/mol) Hvap versus Xethanol 42.5 42.0 41.5 41.0 40.5 40.0- 39.5 39.0 y-3.7052x+ 42.516 R" = 0.9663 0.2 0.4 0.6 0.8 1.0 Mole Fraction of EthanolExplanation / Answer
when x= 0.3 delH= -3.7052*0.3+42.516 =41.40444 Kj/mol
From Clasius Clayperon equation ln (P2/P1) =(delH/) *(1/T1-1/T2)
P2 to be evaluted at T2= 34.7 deg.c =34.7+273.15=307.85K
P1=1.08 atm and T1- 24+273.15 K= 297.15K R= gas constant =8.314 J/mol.K
ln (P2/1.08)= (41.40444*1000/8.314)*(1/297.15-1/307.85) =0.582513
P2/1.08= exp(0.582513)= 1.791
P2 =1.08*1.791= 1.933 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.