A stream that consists of 2.00 mol% H_2O vapor and the balance, dry air (oxygen
ID: 980330 • Letter: A
Question
A stream that consists of 2.00 mol% H_2O vapor and the balance, dry air (oxygen and nitrogen), is mixed in a humidifier with a stream of liquid water to create a humidified stream of air that is 10.0 mol% water vapor. The flow rate of the liquid water stream entering the humidifier is 270 g/h. What is the total molar flow rate of the humidified air (mol/h) leaving the humidifier? Assume that the liquid water stream completely evaporates in the humidifier. Problem 4: Textbook problem 4.18 parts a & b Read Pages 4-1 to 4-6 of the student workbook, (posted on D2L in the content section under the heading F&R; workbook)Explanation / Answer
let x= moles of vapor and air entering the humidifier/hr
moles of water vapor intering =x*2/100 moles/hr.
since flow rate of water added is given in g/hr, mass of water needs to be calculated.
Mass of water vapor entering= x*18*2/100= 0.36x x/hr ( Molecular weight= 18)
Molesof water vapor added= 270 g/hr
Total mass of water entering= 0.36x+270 (1)
Moles of air entering =98% is =0.98*x moles/hr (2)
Let y= moles/hr of humidifed air leaving
It contais 10 mole % water and rest 90% air, moles ofair at out let =0.9y
Moles of water vapor= 0.1y mass of water entering= 18*0.1y= 1.8y
Sicne air is undergoing any change moles entering= moles leaving
0.98x= 0.9 y (3) x= (0.9/0.98)y =0.92 y(4)
Mass of water entering= mass of water leaving
1.8y= 0.36x+270 ( from (1)
1.8 y= 0.36*0.92y +270
1.8y= 0.3312y+270
Therfore y= 188.8235 moles/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.