Question 7 of 15 Incorrect Map General Chemistry Edation eneral Chemistry4hEditi
ID: 983052 • Letter: Q
Question
Question 7 of 15 Incorrect Map General Chemistry Edation eneral Chemistry4hEditio University Science Books presented by Sapling Learning 4th Edition Donald McQuarrie Peter A. Rock Ethan Gallogly Carbon disulfide is prepared by heating sulfur and charcoal. The chemical equation is CS K, 9.40 at 900 K How many grams of CS2(g) can be prepared by heating 17.6 moles of S2(g) with excess carbon in a 7.65 L reaction vessel held at 900 K until equilibrium is attained? Number 1340 Previous Give Up & View Solution # Try Again Next | Exit ExplanationExplanation / Answer
Kc = 9.4
S2 + C <-> CS2
n = 17.6 mol ofS2
V = 7.65 L
[S2] = molV = 17.6/7.65 = 2.300
apply K
K = [CS2] /[S2][C]
Since C is solid
K = [CS2] /[S2]
in equilibrium
[CS2] = +x
[S2] = 2.300 - x
9.4 = (x)/(2.300 - x)
solve for x
2.3*9.4 - 9.4x = x
10.4x =2.3*9.4
x = 2.3*9.4/10.4 = 2.0788
[CS2] = +x = 2.0788
[S2] = 2.300 - 2.0788= 0.2212
CS2 = 2.0788 M
mass = mol*MW
mol = M*V
so mass = MV*MW = 2.0788 *7.65*76.1407 = 1210.8518 g of CS2
NOTE: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A-. We are not allowed to answer to multilpe questions in a single set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.