How mu Ch sucrose woulld you use to prepare 150 mL of a 15percentageew/v solutio
ID: 983477 • Letter: H
Question
How mu Ch sucrose woulld you use to prepare 150 mL of a 15percentageew/v solution? 2. How many moles of solute are there in 500 mL of a 2.4 M solution? 3. How would you make 250 mL of 2.0 M KC1? 4.You have a 2.5 M stock solution of NaCl and need to make 200 mL of a 0.5 M solution. How would you make it? (How mu Ch NaCi and how mu Ch water?) 5. Describe how to make 500 mL of a 4.0 M solution of KOH? 6. Ordinary household bleach in an aqueous solution of sodium hypochlorite, NaCIO. What is the molarity of bleach solution that contains 42.4 g of sodium hypochlorite, in a total volumee of 425 mL? b) express the concentration of the bleach solution in g/L c) express the concentration of the bleach solution in w/vpercentagee 7. Calculate each of the following quantities a) grams of solute in 255 mL of 0.045 M calcium acetate.Explanation / Answer
1) we know that
%w/v = mass of sucrose x 100 / volume of solution
so
15 = mass of sucrose x 100 / 150
mass of sucrose = 22.5
so
22.5 grams of sucrose is needed
2) we know that
molarity = moles of solute x 1000 / volume (ml)
so
2.4 = moles of solute x 1000 / 500
moles of solute = 1.2
3)
moles of KCl = 2 x 250 / 1000
moles of KCl = 0.5
now
mass = moles x molar mass
so
mass of KCl = 0.5 x 74.55
mass of KCl = 37.275 g
take 37.275 g of KCl and add water upto a final volume of 250 ml
4)
we know that
for dilution
M1V1 = M2V2
so
2.5 x V1 = 200 x 0.5
V1 = 40
so
volume of stock solution = 40 ml
now
water added = 200 - 40 = 160 ml
so
160 ml of water should be added , no NaCl is required
5)
moles of KOH = 4 x 500 / 1000
moles of KCl = 2
now
mass = moles x molar mass
so
mass of KOH = 2 x 56
mass of KOH = 112 g
take 112 g of KOH and add water upto a final volume of 500 ml
6)
moles of NaCl0 = 42.4 / 74.44
moles of NaCl0 = 0.57
so
molarity = 0.57 x 1000 / 425
molarity = 1.34
b)
conc in g / L = 42.4 / 0.425
conc in g / L = 99.76
c) % w / v = 42.4 x 1000 / 425
% w / V = 9.976
7)
moles of calcium acetate = 0.045 x 255 / 1000
moles of calcium acetate = 0.011475
now
mass = moles x molar mass
so
mass of calcium acetate = 0.011475 x 158
so
mass of calcium acetate = 1.8 g
so
1.8 g of solute is present
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.