A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 984904 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by O_3(g) + NO(g) right arrow O_2(g) + NO_2(g) The rate law for this reaction is rate of reaction = k[O_3][NO] Given that k = 4.62 times 10^6 M^-1. S^-1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when [O_3] and [NO] remain essentially constant at the values [O_3]_o = 2.31 times 10^-5 M, owing to continuous production from separate sources. Calculate the number of moles of NO_2(g) produced per hour per liter of air.Explanation / Answer
1. rate = 0.000668 M/s
2. moles = 2.40 mol /h*L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.