Hello I need help in calculating. My Lab was Analyis of Carbonate in Soda Ash CO
ID: 985094 • Letter: H
Question
Hello I need help in calculating.
My Lab was Analyis of Carbonate in Soda Ash
CO32- + 2H+ ------> H2CO3
I first weighed and dried out 2.1383g of Unknown Soda ash. Placed it into a 250mL volumetric flask, and filled with CO2 free distilled H20. I pipeted 25.0 mL of the unknown into a Flask and titrated with standard 0.10 M HCl.
For my trials I got the following:
Trial 1
took 18.2 ml of HCl to neutralize the solution
Trial 2
took 18.1 ml of HCl to neutralize the solution
Trial 3
took 18.2 ml of HCl to neutralize the solution
So here comes my question im drawing a huge roadblock with some easy things.
From the results calcuate the total carbonate ion. Calculate the concentration of carbonate in the solution. Then calculate the percent carbonate in the unkown sample. Express the composition of the solid unknown in a form such as 63.4 wt% Na2CO3
Any help would be much appreciated, thank you for anybody who takes the time to help.
Explanation / Answer
Given :
CO32- + 2H+ ------> H2CO3
Mass of soda ash= 2.1383 g
Volume of solution = 250.0 mL = 0.250 L
Volume taken for titration = 25.0 mL = 0.025 L
[HCl] =0.10 M
Volume of HCl for titration = (18.2 +18.1 + 18.2)/3 = 18.17 mL = 0.01817 L
Calculation of moles of CO32-
Mol ratio of CO32- : H+ is 1 :2
So the moles of CO32- = Moles of HCl x 1 mol CO32- / 2 mol HCl
We calculated moles of HCl by using following equation
n HCl = Volume of HCl in L x molarity = .01817 L x .10 M = 0.001817 mol HCl
n CO32- = 0.001817 mol HCl x 1 mol CO32- / 2 mol HCl
= 0.000908 mol CO32- = 9.08 E -4 mol CO32-
Calculation of ions of CO32-
Number of CO32- ion = moles of CO32- X Avogadro number
= 9.08E-4 mol x 6.02 E23 CO32- ion / 1 mol CO32-
= 5.47 E20 CO32- ion.
Calculation of concentration of CO32-
Volume of solution of CO32- taken= 25.0 mL = 0.025 L
So we now got moles and volume in L
Therefore
[CO32- ]= mol / volume of solution in L
= 9.108 E-4 mol / 0.025 L
= 0.0363 M
Calculation of moles of sodium carbonate
Moles of sodium carbonate = moles of carbonate ions since mole ration of Na2CO3 is 1 : 1
Mol Na2CO3 = moles of carbonate ion = 9.108 E-4 mol
Calculation of mass of sodium carbonate = Moles x molarity
= 9.108 E-4 mol x 105.998 g /mol
= 0.0963 g
Calculation of mass percent = Mass of sodium carbonate / mass of sample ) x 100
=(0.0963/2.1383)
= 4.4 %
So the percent is 4.4 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.