I couldn\'t get part B. Anyone can help? Thanks! Consider the following reaction
ID: 985393 • Letter: I
Question
I couldn't get part B. Anyone can help? Thanks!
Consider the following reaction:
H2(g)+I2(g)2HI(g)
A reaction mixture at equilibrium at 175 K contains PH2=0.958atm, PI2=0.877atm, and PHI=0.020atm. A second reaction mixture, also at 175 K, contains PH2=PI2= 0.615 atm , and PHI= 0.103 atm.
Part A
Is the second reaction at equilibrium?
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
If not, what will be the partial pressure of HI when the reaction reaches equilibrium at 175 K?
0.0166
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
ANSWER 3: Deduction: -3%
0.0134
(wrong again!) =
yes noExplanation / Answer
H2(g)+I2(g)2HI(g)
Kp = pHI^2 / pH2*pI2
= (0.02^2) / (0.877*0.958)
= 0.000476
qp = (0.103^2)/(0.615^2) = 0.02805
as qp is different from Kp . second reaction mixture is not at
equilibrium.
kp = 0.000476 = (0.103-x)^2 / (0.615+x)^2
x = 0.088
partial pressure of HI = 0.103-0.088 = 0.015 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.