Calculate the amount q of heat transferred to the surroundings when a sample of
ID: 986815 • Letter: C
Question
Calculate the amount q of heat transferred to the surroundings when a sample of 1 kg of water cools from 60 Celsius to 23 Celsius. Assume that water has a constant molar heat capacity of Cp,m= 75.3JK-1mol-1 in the 20 Celsius to 100 Celsius range . Calculate the amount q of heat transferred to the surroundings when a sample of 1 kg of water cools from 60 Celsius to 23 Celsius. Assume that water has a constant molar heat capacity of Cp,m= 75.3JK-1mol-1 in the 20 Celsius to 100 Celsius range . Calculate the amount q of heat transferred to the surroundings when a sample of 1 kg of water cools from 60 Celsius to 23 Celsius. Assume that water has a constant molar heat capacity of Cp,m= 75.3JK-1mol-1 in the 20 Celsius to 100 Celsius range .Explanation / Answer
heat transferred q = mCpdT
with,
m = 1 kg = 1000 g
Cp = 75.3 J/K.mol
dT = 23 - 60 = -37 oC
Heat transferred to surrounding = 1000 g x (75.3/18.015) x (-37) = -154.65 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.