How do we solve this? Consider the air over a city (60x25 km). Wind with 18 km/h
ID: 986850 • Letter: H
Question
How do we solve this?
Consider the air over a city (60x25 km). Wind with 18 km/hr speed brings the fresh air into the city from the west side of the region (25 km wide). Assume that 15 kg/s carbon monoxide (CO) is emitted from different sources in the city to the air. Assume, also, that the CO is conservative and uniformly spread all over the area up to an altitude of one kilometer. Modeling the air over the city as a steady-state system, find the CO concentration of the airover the city in ppm if the temperature is 20C and pressure is 1 atm.
I started with this:
time = 18km/h = 12 000s for 60km length
m = 15kg/s * 12 000s = 180 000kg
V = 60x25x1 = 1500m^3
180 000/1500 = 120kg/m^3
Explanation / Answer
use this equation,
PV = nRT
(n/V)=P/RT
C=P/RT = 1atm/(8.314*253) =0.000475411
for CO, C*15000gm = 7.13116 gm /m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.